08.09.2021

Διάλεξη του Δ. Πλάντζου με τίτλο “Archaeopolitics: The Second Life of Statues.”

Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου, και ώρα 18:00. https://rutgers.zoom.us/.../reg.../WN_AqhDnOmUTUuPMkWNMbzc8w

Την Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου, και ώρα 18:00, ο καθ. Δημήτρης Πλάντζος θα δώσει εξ αποστάσεως διάλεξη με τίτλο “Archaeopolitics: The Second Life of Statues.”

Λεπτομέρειες, καθώς και ο σχετικός σύνδεσμος, ακολουθούν:

Inaugural Lecture for "Colonialism, Interwar Europe and Archeopolitics." —A Collaboration between the Center for European Studies the SNF Center forHellenic Studies at Simon Fraser University and the Archaeology and Art History Division at the National and Kapodistrian University of Athens.

Sept. 15, 11:00 am to 12:30 pm EST / 18:00 - 19:30 pm EEST.

Opening Remarks, Sadia Abbas, Director for the Center for European Studies Introduced and Moderated by Prof. Dimitris Krallis, Director SNF center for Hellenic Studies, SFU

Abstract: As archaeological finds go, statues tend to be rather scarce; it is not very often that you meet an archaeologist who has actually found one, let alone in a state of even relative completeness. On the other hand, statues and statuary tend to be strongly associated with the idea of archaeological searching and finding, as well as common perceptions of what one finds in a museum – especially one specializing in classical antiquity. Gradually, and ever so spectacularly, statues in the modern world have come to symbolize antiquity itself, and the ideas randomly associated with it – from intellectualism and democracy to beauty, sportsmanship and sensuality. In this paper, I will be discussing ways in which ancient statues tend to become entangled into contemporary political agendas. My examples will be drawn from a number of Mediterranean countries and several historical occurrences from the 20th and the 21st century. I use classical statuary and its modern receptions as a case study through which to investigate the relatively new concept of archaeopolitics (deploying notions of and over antiquity as a way of doing politics in the present) and its accompanying idea of archaeomentality (attempting to govern a population or its segments through constructed perceptions of the past).

Register in advance for this webinar: