14.03.2017

Ημερίδα Πειραματικής Αρχαιολογίας

Τρίτη 21 Μαρτίου 2017 Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών Σουηδίας 54, 106 76 Αθήνα

To Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με το Εργαστήριο Malcolm H. Wiener της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα και με τη συμβολή του Ιδρύματος Ωνάση διοργανώνει μια ημερίδα Πειραματικής Αρχαιολογίας. Συνδυάζοντας τη θεωρητική προσέγγιση με την πρακτική διαδικασία μια 15μελής ομάδα φοιτητών θα ασκηθεί στη χρήση των λίθινων λαξευμένων εργαλείων και την παρατήρηση των ιχνών χρήσης σε μικροσκόπιο με την καθοδήγηση της Δρ. Sylvie Beyries, Δ/ντριας Ερευνών στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών της Γαλλίας, CNRS, CEPAM, Νίκαια και Υποτρόφου του Προγράμματος Υποτροφιών προς Αλλοδαπούς του Ιδρύματος Ωνάση (2016-17).

Αφίσα Ημερίδας