15.10.2021

Συμμετοχή των Κ. Γαρδίκα, Μ. Κούμα, Β. Σειρηνίδου, Ε. Χατζηβασιλείου στο 72ο συνέδριο της ICHRPI

Αθήνα-Ναύπλιο, 20-23 Οκτωβρίου 2021.

72nd Conference of the International Commission for the History of Representative and Parliamentary Institutions (ICHRPI)

Athens, Greece 20-23 October 2021

Under the patronage of H.E. the President of the Hellenic Republic Ms. Katerina Sakellaropoulou

Sous le Haut patronage de S.E. la Présidente de la République Hellénique Madame Katerina Sakellaropoulou

The 72nd conference of the ICHRPI will be held in Athens, Greece, from 20th to 23rd October 2021. It will be co-organized by the Greek Section of the ICHRPI and the National and Kapodistrian University of Athens.

Main conference theme: Post-Napoleonic Europe Revolutions and parliamentary institutions: The case of Greece on the occasion of the bicentenary since the War of Independence (1821-2021)

Other conference themes:

• The role of parliamentary and representative assemblies in the institutions-buildings in the Mediterranean and Balkan areas;
  • Political conflict inside parliaments;
  • The evolution of representative institutions towards parliaments;
  • Relationships between legislative assemblies and the executive power.

The Conference will be held according to all the prevention rules against the propagation of Covid-19 that will be in force at that time.