01.06.2021

Yποβολή προτάσεων για το 73rd Conference of the International Commission for the History of Representative and Parliamentary Institutions (ICHRPI)

Athens, Greece 20-23 October 2021

72nd Conference of the International Commission for the History of Representative and Parliamentary Institutions (ICHRPI)

Athens, Greece 20-23 October 2021

Under the patronage of H.E. the President of the Hellenic Republic Ms. Katerina Sakellaropoulou

Sous le Haut patronage de S.E. la Présidente de la République Hellénique Madame Katerina Sakellaropoulou

CALL FOR PAPERS

The 72nd conference of the ICHRPI will be held in Athens, Greece, from 20th to 23rd October 2021. It will be co -organised by the Greek Section of the ICHRPI and the National and Kapodistrian University of  Athens.

Main conference theme: Post-Napoleonic Europe Revolutions and Parliamentary Institutions.  The case of Greece on the occasion of the bicentenary since the War of  Independence (1821-2021)

Other conference themes:

1)   The role of parliamentary and representative assemblies in the institution-building in the Mediterranean and Balkan areas;

2)    Political conflict inside parliaments;

3)    The evolution of representative institutions towards parliaments;

4)    Relationships between legislative assemblies and the executive power.

Submission deadline for abstracts: abstracts of no more than 200 words should be submitted to 2021athensichrpi[at]gmail[dot]com by June 30th, 2021.

The Scientific Committee will announce which abstracts have been selected by July 20st.

Further information can be obtained from the National Convener of the Greek Section of the ICHRPI Dr Karvunaki gkarvunaki[at]gmail[dot]com .

Attendance fee: 100 euros

To be paid by July 31st, indicating name, surname – participation fee at the 72d ICHRPI CONGRESS,  to the following bank account:

Alpha bank, IBAN: GR44 0140 1770 1770 0210 1019 841

The Conference will be held according to all the prevention rules against the propagation of Covid-19 that will be in force at that time.