Ελληνική αρχική σελίδα » Έρευνα » Ερευνητικά Προγράμματα » Τρέχοντα » Έρευνα Επιφανείας στην Επίδαυρο Λιμηρά, Ν. Λακωνίας

Έρευνα Επιφανείας στην Επίδαυρο Λιμηρά, Ν. Λακωνίας

Υπεύθυνη: ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗ ΕΛΕΝΗ

Έναρξη: 2009   |   Λήξη: 2013

Θεματική κατηγορία  Έρευνας: Αρχαιολογική έρευνα

Περιγραφή

• Πρόκειται για αρχαιολογική έρευνα επιφανείας στην ευρύτερη περιοχή Νεαπόλεως και μέρους της Ελαφονήσου (Αρχαίες Βοιές).
  • Το πρόγραμμα συμπληρώνεται με θαλάσσια γεωφυσική επισκόπηση του κόλπου της Νεαπόλεως από το Τμήμα Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών με επικεφαλής τον Αναπλ. Καθηγητή κ. Γ. Παπαθεοδώρου.

Ερευνητικά αποτελέσματα

• Συνολικά μέχρι στιγμής 5 ανακοινώσεις σε τοπικά και διεθνή συνέδρια καθώς και στις διημερίδες του Τομέα Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Χρηματοδότηση

Κύρια πηγή χρηματοδότησης: Εταιρεία FARMA GENESIS, ιδιωτική χορηγία μέσω ΕΛΚΕ, Ίδρυμα Ιωάννη Λάτση και μικρό ποσόν 1100 ευρώ μέσω του κονδυλίου της Ενίσχυσης Ερευνητικής Δραστηριότητας μελών ΔΕΠ του Τμήματος

Χρηματοδοτικό Πρόγραμμα: Ενίσχυση της ερευνητικής δραστηριότητας μελών ΔΕΠ του Τμήματος, Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας (ΕΛΚΕ)

Συμμετέχοντες