Ελληνική αρχική σελίδα » Έρευνα » Ερευνητικά Προγράμματα » Τρέχοντα » Η Ελλάδα από τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο στον Ψυχρό Πόλεμο. Διεθνείς σχέσεις και εσωτερικές εξελίξεις.

Υπεύθυνος: Νίκος Μαραντζίδης (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας)

Μέλη ΔΕΠ που συμμετέχουν: ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΕΥΑΝΘΗΣ

Έναρξη: 2012   |   Λήξη: 2015

Θεματική κατηγορία  Έρευνας: Έρευνα πρωτογενούς - αρχειακού, βιβλιογραφικού, οπτικοακουστικού υλικού

Περιγραφή

Συλλογή και επεξεργασία πρωτογενούς υλικού και συγγραφή άρθρων, με αντικείμενο την διεθνή θέση της Ελλάδας από το 1945 έως και την πρώτη φάση του Ψυχρού Πολέμου (αρχές δεκαετίας του 1960). Το πρόγραμμα δομείται σε τρεις άξονες: (1) Η Ελλάδα και η Δύση (2) η Ελλάδα, η Σοβιετική Ένωση και η βόρεια Ανατολική Ευρώπη (3) Η Ελλάδα και τα Βαλκάνια.

Ερευνητικά αποτελέσματα

Το πρόγραμμα βρίσκεται σε εξέλιξη.

Χρηματοδότηση

Κύρια πηγή χρηματοδότησης: Πρόγραμμα Θαλής