ΑΝΟΙΚΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ"

ΑΝΟΙΚΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

(Ακαδημαϊκό έτος 2019 - 2020 / έτος 5ο)

"ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ"

ΘΕΜΑΤΙΚΗ: «ΑΠΟΑΠΟΙΚΙΟΠΟΙΗΣΗ – ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΖΗΤΗΜΑ»

Το Ανοιχτό Πανεπιστημιακό Πρόγραμμα «ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ στην Ιστορία, την Αρχαιολογία και την Ιστορία της Τέχνης» φιλοδοξεί να φέρει σε επαφή το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με το ευρύ κοινό.

Οι φετινές «ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ» εξετάζουν ένα παγκόσμιο φαινόμενο και τις εκβολές του στην ελληνική εμπειρία του 20ού αιώνα. Ο πρώτος κύκλος διαλέξεων θα κάνει αναφορά στην υποχώρηση των ευρωπαϊκών αποικιακών αυτοκρατοριών, τη δημιουργία νέων εθνών-κρατών στον παγκόσμιο Νότο, την άνοδο αυτού που (τότε) αποκλήθηκε «Τρίτος Κόσμος». Ο δεύτερος κύκλος θα αναφερθεί στην αποικιοκρατία και την αποαποικιοποίηση στη Μεσόγειο, όπου στη μεταπολεμική εποχή δόθηκαν και ορισμένες από τις κρίσιμες «μάχες» της διαδικασίας αυτής. Ο τρίτος θα εστιαστεί στην πορεία του Κυπριακού ζητήματος, από την έλευση των Βρετανών το 1878: την ιστορία της Κύπρου ως αποικίας, τον αντιαποικιακό αγώνα και την ιστορία του Κυπριακού έως τις ημέρες μας.

Τα μαθήματα του Προγράμματος θα προσφερθούν αφιλοκερδώς από τέσσερις διδάσκουσες και τέσσερις διδάσκοντες του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας. Τα έσοδα θα διευκολύνουν τη λειτουργία της εκπαιδευτικής/ερευνητικής διαδικασίας του Πανεπιστημίου, ειδικότερα του Τμήματος, που έχει διαταραχθεί από τις οικονομικές συνθήκες των τελευταίων ετών.

ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ στην Ιστορία, την Αρχαιολογία και την Ιστορία της Τέχνης.
Ένα ταξίδι γνώσης, προσφοράς και ποιότητας.

ΚΥΚΛΟΣ Α΄. Αναζητώντας την Παγκόσμια Ιστορία (1918-1979)
1. Δευτ. 4/11

Έννοιες και Ορισμοί: αποικιοκρατία και αποαποικιοποίηση (Καθηγήτρια Μαρία Ευθυμίου, Αναπλ. Καθηγητής Κώστας Ράπτης, Καθηγητής Ευάνθης Χατζηβασιλείου)

2.Τετ. 6/11

Αποικιακές αυτοκρατορίες, 1500-1918: μια σύνοψη (Επίκ. Καθηγήτρια Κατερίνα Κωνσταντινίδου, Αναπλ. Καθηγήτρια Μαρία Παπαθανασίου, Επίκ. Καθηγήτρια Βασιλική Σειρηνίδου)

3. Δευτ. 11/11

Αποαποικιοποίηση: έναρξη και η μεταπολεμική καμπή (1918-1960) (Καθηγητής Ευάνθης Χατζηβασιλείου)

4. Τετ. 13/11

Η άνοδος και η πτώση του Τρίτου Κόσμου (Καθηγητής Ευάνθης Χατζηβασιλείου)

ΚΥΚΛΟΣ Β΄. Μεσόγειος, 19ος-20ός αι.
1. Δευτ. 18/11

Pax Britannica (1815-1898) (Αναπλ. Καθηγήτρια Μαρία Παπαθανασίου και Καθηγήτρια Μαρία Ευθυμίου)

2. Τετ. 20/11

Μεσόγειος και Α΄ Παγκόσμιος Πόλεμος (1898-1922/23)/ Μεσόγειος και Α΄ Παγκόσμιος Πόλεμος στην Τέχνη (Αναπλ. Καθηγητής Σπυρίδων Πλουμίδης και Αναπλ. Καθηγητής Δημήτρης Παυλόπουλος)

3. Δευτ. 25/11

Αμφισβητούμενη Μεσόγειος (1922-1945) (Καθηγήτρια Μαρία Ευθυμίου και Καθηγητής Ευάνθης Χατζηβασιλείου)

4. Τετ. 27/11

Μεσόγειος και Ψυχρός Πόλεμος (1945-1991) (Καθηγητής Ευάνθης Χατζηβασιλείου)

ΚΥΚΛΟΣ Γ΄. Κύπρος και Κυπριακό ζήτημα
1. Δευτ. 2/12

Κύπρος: η έλευση των Βρετανών και η αποτυχία της αποικιοκρατίας (1878-1950) (Καθηγητής Ευάνθης Χατζηβασιλείου)

2. Τετ. 4/12

Κύπρος: ο εθνικοαπελευθερωτικός αγώνας (1950-1960) / ο εθνικοαπελευθερωτικός αγώνας στην Τέχνη (Καθηγητής Ευάνθης Χατζηβασιλείου και Αναπλ. Καθηγητής Δημήτρης Παυλόπουλος)

3. Δευτ. 9/12

Το Κυπριακό ζήτημα (1960-1974) (Καθηγητής Ευάνθης Χατζηβασιλείου)

4. Τετ. 11/12

Το Κυπριακό ζήτημα από την εισβολή έως τις ημέρες μας (Καθηγητής Ευάνθης Χατζηβασιλείου )

(το πρόγραμμα σε PDF)

Κατάλογος διδασκόντων
  • Ε. Χατζηβασιλειου     Καθηγητής
  • Μ. Ευθυμιου               Καθηγήτρια
  • Δ. Παυλοπουλος         Αναπληρωτής Καθηγητής
  • Κ. Ραπτης                    Αναπληρωτής Καθηγητής
  • Σ. Πλουμιδης              Αναπληρωτής Καθηγητής
  • Μ. Παπαθανασιου       Αναπληρώτρια Καθηγήτρια
  • Κ. Κωνσταντινιδου     Επίκουρη Καθηγήτρια
  • Β. Σειρηνιδου              Επίκουρη Καθηγήτρια

Χώρος: Ιστορικό Αρχείο του Πανεπιστημίου Αθηνών, Σκουφά 45. (Πρόσβαση)

Χρόνος: Δευτέρα και Τετάρτη.

Από Δευτέρα, 4 Νοεμβρίου έως και Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2019.

Ώρες 18:00΄- 21:00΄. (διαλέξεις και συζήτηση)

Δίδακτρα: 60 € ο ένας Κύκλος / 110 € οι δύο Κύκλοι / 150 € οι τρεις Κύκλοι

Πληροφορίες: Δευτέρα - Πέμπτη, ώρες 10:00-14:00, τηλ. 210 7277400.

ΘΑ ΧΟΡΗΓΗΘΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

Επιστημονική-Οργανωτική Επιτροπή

Καθηγητής Ευάνθης Χατζηβασιλείου, Καθηγήτρια Αναστασία Παπαδία-Λάλα, Καθηγήτρια Μαρία Ευθυμίου, Αναπλ. Καθηγήτρια Κατερίνα Νικολάου, Επίκ. Καθηγητής Γεώργιος Πάλλης, Δρ Χαρίκλεια Μπαλή (ΕΔΙΠ)

Οργανωτική Επιμέλεια